Logo Polskiego Radia
Print

Polacy i Litwini uważają że ich kraje powinny się wspierać

migracja
Administrator Administrator 18.05.2011 12:57
Z najnowszych badań statystycznych wynika, że źle oceniani politycy i dyplomaci powinni dążyć do porozumienia.

Czterech na pięciu (80,3 procent) mieszkańców Polski i Litwy uważa, że oba kraje powinny nawzajem się wspierać, ponieważ łączy je wspólna historia i wspólne cele - wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja. Badanie na Litwie przeprowadził Instytut Badawczy Spinter Research metodą wywiadów bezpośrednich na próbie 1002 mieszkańców.
Z badań wynika, że tylko 19,7 proc. respondentów jest zdania, iż Polska i Litwa powinny działać na własną rękę i szukać własnych celów, poświęcając mniej uwagi wspólnej historii. W opinii 81,6 procent, ankietowanych polscy i litewscy politycy powinni dążyć do wzajemnego zrozumienia i rozwiązywać nieporozumienia bezinteresownie. Zaledwie 18,4 procent uważa, że powinni się oni ściśle kierować własnymi interesami narodowymi.
Dla 57,1 proc. respondentów stosunki między zwykłymi obywatelami Polski i Litwy są lepsze niż stosunki polityczne między obu państwami, 35,7 procent uważa, że nie ma tutaj żadnej różnicy, a 7,2 procent uznaje stosunki międzyludzkie za gorsze od stosunków międzypaństwowych.
Większość respondentów przyczynę sporów polsko -litewskich dostrzega w nieprofesjonalnych działaniach polityków i dyplomatów (72,2 proc.) oraz partykularnych interesach polityków lub partii politycznych (55,2 proc.) Tylko 25,4 procent ankietowanych uważa, iż interesy innych krajów psują dobre stosunki między Polską i Litwą, a 74 procent tezę tę odrzuca.
10,8 procent badanych jest zdania, że polska mniejszość na Litwie traktowana jest przez władze litewskie dobrze, 42,8 proc. jest zdania, że traktowana jest źle.
Analityk Centrum Studiów Europy Wschodniej Vytis Jurkonis uważa, że wyniki tych badań wskazują na kilka ważnych tendencji. " Mieszkańcy wyraźnie skłonni są obarczać winą za pogorszenie sie relacji polsko-litewskich nieprofesjonalnych polityków i partie, które na pierwsze miejsce wysuwają własne wąskie interesy" - ocenił Jurkonis. Dodał, że 70 procent społeczeństwa jest skłonna szukać tego, co łączy Polaków i Litwinów oraz wzajemnego zrozumienia. "Większość respondentów akcentuje współpracę, a nie konflikt" - podkreśla Jurkonis.

PP

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt