Logo Polskiego Radia
Print

Co dalej z atomem w Polsce?

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 14.03.2013 16:37
PGE: nadal brak uzgodnień o wsparciu rządu dla atomu.
atomatom

Termin wybudowania elektrowni atomowej w Polsce stoi pod znakiem zapytania. Inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna przyznaje, że nadal nie ustalono czy rząd wesprze w jakikolwiek finansowy sposób tę budowę.
Prezes PGE przekonywał dziennikarzy, że możliwości wsparcia jest wiele - od bezpośredniego zaangażowania finansowego po ulgi podatkowe i gwarancje bankowe. Krzysztof Kilian przyznał, że podczas rozmów z premierem 2 dni temu, żadne decyzje nie zapadły. " Wszystkie te narzędzia finansowe są nam znane. Szukanie dróg wyjścia z tego zaklętego kręgu nie jest łatwe" - mówi dyplomatycznie prezes PGE.
We wtorek Donald Tusk deklarował, że Polska nie wycofuje się z programu jądrowego, choć "pośpiechu nie ma". Krzysztof Kilian przypomina, że obecnie wiele innych krajów europejskich ma problemy z budową elektrowni atomowych. "Na Słowacji i w Bułgarii program jądrowy jest zawieszony, w Czechach problemy z przetargiem. Niemcy zatrzymali program jądrowy. Nad tymi faktami wszyscy w Polsce powinni się jeszcze raz zastanowić" - przyznaje Kilian.
Władze Polskiej Grupy Energetycznej, przyznawały już wcześniej, że pomoc państwa jest niezbędna, aby pozyskać finansowanie dla tego przedsięwzięcia.
W lutym PGE podpisała z amerykańską firmą WorleyParsons umowę w sprawie wykonania badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej , Wartość kontraktu to 252 mln zł. Koszt całej budowy pierwszej elektrowni jądrowej może sięgać od 9 do 15 miliardów euro.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt