Logo Polskiego Radia
Print

Urząd Lotnictwa wstrzymał loty Boeinga 737 MAX

IAR
Dariusz Adamski 12.03.2019 14:59
Decyzja związana jest z niedzielną katastrofą lotniczą w Etiopii, w której zginęło 157 osób z 35 krajów
Boeing 737 w barwach LOT-u Boeing 737 w barwach LOT-u Fot.: M.Kwasowski/PLL LOT

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję o zatrzymaniu wszystkich lotów pasażerskich wykonywanych samolotami Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX wlatujących w przestrzeń powietrzną Polski. Decyzja będzie obowiązywać do odwołania - poinformował urząd. Według nieoficjalnych informacji, decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla tych boeingów mają podjąć też władze Unii Europejskiej.

Decyzja związana jest z niedzielną katastrofą lotniczą w Etiopii, w której zginęło 157 osób z 35 krajów, w tym dwóch obywateli Polski.

Wcześniej decyzję o zawieszeniu eksploatacji Boeingów 737 MAX 8 podjął LOT. W związku z zawieszeniem lotów Boeingów 737 MAX 8 odwołano popołudniowe loty do Brukseli i Amsterdamu.

Jako pierwsi o uziemieniu Boeingów 737 MAX 8 decyzję podjęli Brytyjczycy. We wtorek rzecznik brytyjskiego urzędu CAA poinformował: "Urząd Lotnictwa Cywilnego uważnie monitoruje sytuację, jednak ponieważ nie mamy w tej chwili wystarczających danych z rejestratora lotu, wydał instrukcję o wstrzymaniu wszelkich komercyjnych lotów pasażerskich wszystkich przewoźników przylatujących, wylatujących lub przelatujących przez przestrzeń powietrzną Zjednoczonego Królestwa".

Uziemionych 40 proc. samolotów tego modelu

Niedługo później decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla tego modelu samolotu podjęły Niemcy. Potem dołączyły nastepne kraje - Australia, Malezja, Singapur, Argentyna, Oman. Ponadto uziemienia Boeingów 737 MAX 8 dokonały linie lotnicze Norwegian Air, Jet Airways z Indii, Eastar Jet z Korei Południowej oraz niemiecki operator turystyczny TUI.

Tuż po katastrofie samolotu Ethiopian Airways, w której zginęło wszystkie 157 osób znajdujących się na pokładzie, decyzję taką podjęły władze Etiopii, a w poniedziałek ich śladem poszły Chiny i Indonezja, a także meksykańskie linie Aeromexico, argentyńskie Aerolineas Argentinas, brazylijskie Gol Airlines, mongolskie MIAT, południowoafrykańskie Comair, marokańskie Royal Air Maroc.

Według cytowanych przez Reutera wyliczeń branżowego portalu Flightglobal, oznacza to, że uziemionych zostało prawie 40 proc. spośród 371 znajdujących się w użyciu samolotów Boeing 737 MAX 8. Ten model samolotu wszedł do komercyjnego użytku w maju 2017 roku.

Przed Etiopią wypadek w Indonezji

Polskie Linie Lotnicze LOT posiadają pięć samolotów Boeing 737 MAX 8, czekają na dostarczenie zamówionych takich kolejnych dziewięciu. Dwie tego typu maszyny obsługiwały rejsy do Wielkiej Brytanii. Zostały zastąpione Boeingami 737-800 NG.

W niedzielę Boeing 737 MAX 8 linii Ethiopian Airlines rozbił się sześć minut po starcie z lotniska w stolicy Etiopii Addis Abebie. Samolot leciał do Nairobi, stolicy Kenii. Na pokładzie było 157 osób - 149 pasażerów i 8 członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy. Zginęło w niej dwóch Polaków.

Nie był to pierwszy w ostatnim czasie wypadek Boeinga 737 MAX 8. W październiku ubiegłego roku ten model samolotu indonezyjskich niskobudżetowych linii lotniczych Lion Air, lecący ze stolicy Indonezji Dżakarty na wyspę Sumatra, wkrótce po starcie spadł do morza w odległości około 15 km od brzegu. Zginęło wówczas 189 pasażerów i członków załogi.

IAR/PAP/dad

tags: Boeing, PLL LOT
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt