Logo Polskiego Radia
Print

Cyfrowe technologie w miejscu pracy – badania Randstadt

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 31.01.2019 16:51
  • Cyfryzacja w miejscu pracy – badania Randstadt [posłuchaj].mp3
Polscy pracownicy wśród największych w Europie entuzjastów przemian technologicznych w miejscu pracy
Nie obawiamy się przemian technologicznych w miejscu pracyNie obawiamy się przemian technologicznych w miejscu pracyFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

Polscy pracownicy są świadomi konieczności rozwoju kompetencji i dokształcanie biorą w swoje ręce. W postępie technologicznym upatrujemy dla siebie raczej szansę niż zagrożenie. Sztuczną inteligencję i automatyzację w firmach postrzegamy jako nowinki, które trzeba opanować, a nie kwestie, których trzeba się obawiać – wynika z badań firmy Randstad.

Polscy pracownicy są świadomi, że dotychczasowe umiejętności mogą im się nie przydać w świecie cyfrowych technologii i miejscu pracy pełnym nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Twierdzi tak 58% uczestników badania Randstad i w zasadzie w każdej grupie wiekowej ten odsetek przekracza połowę respondentów. Najwyższy jest wśród najmłodszych ludzi do 24 roku życia – w tej grupie o tym, że technologie wymagają zupełnie nowych umiejętności, przekonanych jest 2/3 ankietowanych. Dlatego istotny staje się rozwój nowoczesnych kompetencji i większość Polaków odczuwa wręcz presję, aby za technologiami nadążać. Uważa tak 61% badanych. Pod tym względem jesteśmy zresztą na trzecim miejscu wśród europejskich narodów. Taką presję częściej od Polaków czują Włosi (80%) i Węgrzy (62%), ale są też społeczeństwa, które do zawrotnej prędkości technologicznego postępu podchodzą z większym dystansem – to mieszkańcy Luksemburga (29%), Grecji (29%) i Austrii (25%).

Jesteśmy też w czołówce narodów, które uważają, że aby nie wypaść z rynku pracy i mieć szansę na zatrudnienie aż do emerytury, trzeba podnosić kompetencje kluczowe w cyfrowym świecie. Tak działać zamierza 88% respondentów z Polski. Nieznacznie częściej takie deklaracje składają w Europie tylko Hiszpanie (88%), Portugalczycy (89%) i Rumuni (89%).

Wpływ technologii na miejsca pracy postrzegany jest przez Polaków raczej jako szansa niż zagrożenie. Tego zdania jest 79% respondentów w naszym kraju.

Z Mateuszem Żydkiem z firmy Randstadt rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt