Logo Polskiego Radia
Print

Polsko-duńskie rozmowy o energii w Kopenhadze

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 10.09.2018 14:28
Konferencja z przedstawicielami rządów obu krajów ma stworzyć płaszczyznę do dyskusji o współpracy
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/ StockSnap/ CC0 Creative Commons

W Kopenhadze odbywa się dziś polsko - duńska konferencja energetyczna. Wydarzenie jest współorganizowane m.in. przez polską ambasadę w Danii, Gaz System i duński Energinet - inwestorów gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, a także Konfederację Przemysłu Duńskiego.

W konferencji zaplanowano też udział przedstawiciele naszego rządu - ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego oraz duńskiego - ministra energii, dostaw i klimatu Larsa Christiana Lilleholta.

Jak poinformowali organizatorzy "głównym celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny dyskusji i analiz dotyczących polsko-duńskiej współpracy energetycznej, zwłaszcza przez pryzmat Baltic Pipe i poprawy bezpieczeństwa energetycznego UE".

Budowa odcinka podmorskiego Baltic Pipe ma rozpocząć się wiosną 2020 roku i ma potrwać dwa lata. Inwestycja ma być gotowa do października 2022 roku. Do końca tego samego roku obowiązuje kontrakt na dostawy błękitnego paliwa z Rosji. Szacuje się, że inwestycja może kosztować od półtora do dwóch miliardów euro. Roczna przepustowość gazociągu to 10 miliardów metrów sześciennych gazu.

W czerwcu wybrano preferowaną trasę Baltic Pipe. Ma ona liczy 275 kilometrów. Rurociąg będzie wychodzić na ląd w miejscowościach Faxe South w Danii oraz Niechorze-Pogorzelica w Polsce.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.

Kolejny cel konferencji to promocja Polski jako gospodarza kolejnej konferencji klimatycznej COP 24, która odbędzie się w grudniu Katowicach.

Z dr Robertem Zajdlerem z Politechniki Warszawskiej rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt