Logo Polskiego Radia
Print

Mniej pieniędzy dla rolników po Brexicie?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.11.2017 15:31
  • Rolnicy domagają się z kolei utrzymania poziomu finansowania na poziomie z bieżącej perspektywy - podkreśla europoseł Czesław Siekierski (IAR)
Brexit problemem europejskiego rolnictwa - mówi przewodniczący komisji rolnictwa w europarlamencie Czesław Siekierski
Rolnictwo - zdjęcie ilustracyjneRolnictwo - zdjęcie ilustracyjnepexels.com/freestocks.org/CC0 License

Chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej ze środków Komisji Europejskiej. W decydującą fazę wkracza właśnie ustalanie wspólnych priorytetów UE dla rolnictwa po roku 2020.

Brexit spowoduje ubytki w unijnej kasie na poziomie około 10 procent. Wydatki na rolnictwo stanowią jednak prawie połowę budżetu Komisji Europejskiej. Rolnicy domagają się utrzymania poziomu finansowania na poziomie z bieżącej perspektywy - podkreśla Siekierski. - Ja postuluję takie rozwiązanie, by uzupełnić ubytek po Brexicie z budżetów krajowych. Z taką modyfikacją, by nie przepuszczać tych środków przez Brukselę, a decydować w ramach krajów członkowskich - tłumaczy.

Pod koniec miesiąca Komisja ma przedstawić założenia przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Przez kolejny rok mają trwać konsultacje z krajami członkowskimi - przypomina europoseł. - To ma być doskonalenie tej polityki i wprowadzanie do niej postulatów środowisk rolniczych. Chodzi o szereg uproszczeń, ale i wzrost nacisku kładzionego na modernizację. Są też do rozwiązania problemy niezależne, takie jak Brexit - przypomina.

Programowanie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej dotyczy lat 2020-2027.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt