Logo Polskiego Radia
Print

Zielone światło dla Via Baltica w Polsce i na Litwie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.11.2016 10:14
  • Władysław Kondratowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju i Współpracy w Ministerstwie Łączności Republiki Litwy.mp3
Via Baltica oraz kolejowa Rail Baltica, to kluczowe szlaki dla rozwoju europejskiej komunikacji
Władysław Kondratowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Łączności LitwyWładysław Kondratowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Łączności LitwyFoto: Kamil Zalewski

Drogowcy mogą ogłaszać przetargi na budowę drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka-Szczuczyn, czyli części trasy Via Baltica - poinformowała niedawno premier Beata Szydło.

Szefowa rządu mówiła, że droga od Ostrowi do Szczuczyna jest inwestycją "niezbędną, która musi zostać zrealizowana", tak samo jak dalsza część tej trasy, od Szczuczyna do Budziska (granicy z Litwą ).

Liczący 91 km długości fragment Via Baltica powstanie w technologii betonowej w latach 2018-2021. Łączna, szacunkowa wartość inwestycji to ok. 3,5 mld zł.

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów nadbałtyckich z południową Europą. W Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd do Rygi na Łotwie.

Rząd PiS już wcześniej deklarował, że Via Baltica (obok S19 Via Carpatia, prowadzącej z północy na południe oraz kolejowej Rail Baltica), to jedna z kluczowych dróg ważnych dla rozwoju województwa podlaskiego.

Stanowisko ws. przyspieszenia budowy budowy S61 Via Baltica, w tym obwodnicy Łomży, przyjęto w lutym tego roku, podczas wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego PiS, który obradował tym mieście. Podkreślano w nim, że Via Baltica to "sprawa priorytetowa" dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, zarówno w kwestiach infrastruktury, jak i rozwoju gospodarczego.

Realizacji Via Baltica, Via Carpatia, jak najszybszego zakończenia budowy S8 Białystok-Warszawa domagają się również regionalni przedsiębiorcy. W przyjętym w październiku stanowisku Podlaskiego Forum Gospodarczego, które zrzesza wszystkie organizacje przedsiębiorców, wskazano, że drogi te są "podstawą harmonijnego rozwoju" regionu, a Via Baltica jest jednym z wymienianych priorytetów.
O to jak realizacja projektu Via Balitca i Rail Baltica wygląda na Litwie, Kamil Zalewski zapytał Władysława Kondratowicza, dyrektora Departamentu Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Łączności Republiki Litwy.
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt