Dach z Gwoźdźca już w Muzeum
PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski
15.03.2013 09:36
-
Rozmowa z Piotrem Kossobudzkim z Muzeum Historii Żydów Polskich
Rozpoczęła się instalacja wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Elementy wystawyfot. jewishmuseum.org.pl
Prace w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich nabierają tempa. Oficjalne otwarcie placówki odbędzie się na początku 2014 roku. Dziś zakończono tam instalację pierwszego i głównego elementu wystawy głównej - zrekonstruowanego fragmentu dachu synagogi z Gwoźdźca na Ukrainie.
Obiekt to więźba dachowa i polichromia XVII-wiecznej bożnicy. Wygląda dokładnie jak przed wiekami - wyjaśnia Robert Supeł z Muzeum Historii Żydów. Dach odbudowano na podstawie zachowanej przedwojennej dokumentacji.
Robert Supeł wyjaśnia, że sklepienie w formie namiotu łączy ze sobą elementy kultury polskiej i żydowskiej. Konstrukcja namiotowa to element kultury sarmackiej, podobnie jak forma polichromii, która przypomina wschodnie dywany. Natomiast treść polichromii to wyłącznie symbolika żydowska. Motywy zwierzęce, roślinne i mityczne tworzą "bramę nieba".
Co prawda oficjalne otwarcie muzeum jest planowane na pierwsze miesiące przyszłego roku, ale już teraz, w kwietniu i maju, z okazji rocznicy powstania w getcie można będzie wejść do środka:
Pełniący obowiązki dyrektora placówki Andrzej Cudak zapowiada, że w muzeum zaplanowano w najbliższych miesiącach wiele imprez, m.in koncerty i wykłady. :
Wystawa Główna Muzeum będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 zobrazują tysiącletnią historię Żydów w Polsce.
IAR/MS