Logo Polskiego Radia
Print

To nie 'białoruska lista katyńska'

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 21.06.2012 15:58
  • 21.06 dr Jarosław Gdański.mp3
„Nadużyciem jest twierdzenie, że odnaleziono zaginioną białoruską listę katyńską”
źr.: Wikipedia/Public Domain

Rosyjska historyk Natalia Lebiediewa jest przekonana, że eksperci są coraz bliżej wyjaśnienia zagadki tak zwanej „białoruskiej listy katyńskiej”. Profesor Rosyjskiej Akademii Nauk uważa, że pomoże w tym analiza treści list transportowych NKWD, zawierających nazwiska osób zwożonych w 1940 roku do więzień w Mińsku.
W opinii Lebiediewej, „nadużyciem jest twierdzenie, że odnaleziono zaginioną białoruską listę katyńską”. O takim znalezisku poinformowała dziś "Gazeta Wyborcza".
Rosyjska historyk wyjaśnia, że określenie „białoruska lista katyńska” jest terminem umownym. Chodzi o dane polskich jeńców wojennych, którzy przebywali na terenach Białorusi a ich los do dziś nie jest znany. Eksperci podejrzewają, że ponad 3800 osób mogło zostać zgładzonych w miejscach kaźni niedaleko Mińska. „Przytłaczająca większość to konwoje z zachodniej Białorusi do Mińska, dokładnie w tym czasie, gdy trwała akcja rozstrzeliwania Polaków” - tłumaczy Natalia Lebiediewa.
Dokumenty, nad którymi pracuje Lebiediewa, znane są polskim i rosyjskim historykom. Wiele lat temu odnalazł je w archiwach szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow. Jednak ze względu na nieścisłości nie zostały one włączone do akt zbrodni katyńskiej.
Tymczasem Lebiediewa tłumaczy, że - skoro w księgach transportowych są szczegółowe dane dotyczące przewozu jeńców wojennych do Mińska a nie ma wpisów o ich wyjeździe - to najprawdopodobniej zostali zgładzeni na Białorusi. „Ponieważ te nazwiska nie figurują na listach wywozowych z Mińska, to trzeba przyjąć, że w Mińsku zakończyła się ich życiowa droga” - dodaje rosyjska historyk. Do tej pory białoruskie władze przekonywały, że „ani jeden polski obywatel nie został zgładzony na Białorusi”.

Z doktorem Jarosławem Gdańskim, redaktorem naczelnym magazynu Inne Oblicza Historii, rozmawiali Magdalena Skajewska i Przemysław Pawełek.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt