Logo Polskiego Radia
Print

Praga: okrągły jubileusz Instytutu Polskiego w Czechach

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.01.2019 10:20
70 lat temu w ówczesnej stolicy Czechosłowacji działalność rozpoczął Ośrodek Informacji i Kultury Polskiej w Pradze
Budynek Instytutu Polskiego w PradzeBudynek Instytutu Polskiego w Pradzewww.polskyinstitut.cz

Obecnie Ośrodek Informacji i Kultury Polskiej działa jako Instytut Polski w Pradze, czyli jedna z kilkudziesięciu placówek na całym świecie podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych, których zadaniem jest promocja Polski. Pomimo, że pierwotnie chodziło o instytucję, która z założenia miała opiewać sukcesy Polski Ludowej i budować „braterstwo pomiędzy socjalistycznymi narodami”, w rzeczywistości dla wielku Czechów Ośrodek był miejscem spotkania z kulturą niezależną.

Z okazji rocznicy Instytut Polski nagrał wspomnienia wielu wybitnych osobistości czeskiego zycia publicznego, które opowiadają o roli Ośrodka w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Prymas Czech i arcybiskup praski Dominik Duka podkreślił rolę, jaką dla czeskiej inteligencji katolickiej odgrywały legalnie w Polsce ukazujące się czasopisma takiej jak „Tygodnik Powszechny” i „Znak”. Obecna rzecznik praw obywatelskich Anna Šabatová opowiedziała o wpływie kina moralnego niepokoju. - Całe pokolenie czeskiej niezależnej inteligencji uczyło się polskiego czytając książki zachodnich autorów, które ukazywały się w polskim tłumaczeniu, ale nie miały szans na ukazanie się po czesku - tłumaczy dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. Ale Ośrodek był dla Czechów także miejscem kontaktu z zachodnią pop-kulturą, której drogi do Czechosłowacji były bardziej utrudnione. Znany dziennikarz Jiří Peňas poświęcił swój felieton wspomnieniom o tym, jak „u Polaków” kupował plakaty zachodnich zespołów muzycznych.

- Mozna by sie zapytać, dlaczego świętować rocznicę związaną z propagandową instytucją komunistycznego państwa - dodaje Ruczaj. - Jednak wbrew woli swoich twórców Instytut ostatecznie miał swój drobny wkład w czeską drogę do wolności. Zamiast budować obowiązkowe komunistyczne braterstwo, pomógł tworzyć wzajemne sympatie od dołu – pomiędzy naszymi społeczeństwami - mówił dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

Ośrodek Kultury i Informacji Polskiej - od 1994 roku przemianowny na Instytut Polski w Pradze – ma obecnie swoją siedzibę na Starym Mieście Praskim, ale swoimi działaniami obejmuje całe Czechy. Rocznicę powstania przypomina dzień otwartych drzwi, zarazem placówka rozpoczyna w ten sposób cykl wydarzeń nawiązujących do rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Więcej informacji: www.polskyinstitut.cz

mat. prasowe/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt