Logo Polskiego Radia
Print

Świętujemy razem: polskie i czeskie stulecie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 15.02.2018 12:12
Wydarzenia, w których polskie i czeskie drogi się krzyżowały są motywem przewodnim programu Instytutu Polskiego
Praga. Zdjęcie ilustracyjnePraga. Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Creative Commons Public Domain CC0

Czesi i Polacy są sąsiadami, których łączy bliski język i historia. W XX wieku stanęliśmy przed tymi samymi wyzwaniami: zdefiniowaniem i obroną nowoczesnego państwa, stawieniem czoła dwóm systemom totalitarnym i odnalezieniem swojego miejsca na mapie Europy. Nie były to jednak tylko historie równoległe. Właśnie momenty, w których polskie i czeskie drogi się krzyżowały stanowią motyw przewodni tegorocznego programu przygotowywanego przez Instytut Polski w Pradze we współpracy z Ambasadą RP oraz licznymi partnerami z Polski i Czech.

Oczywiście nie wszystkie te „momenty przecięcia” wspominamy jako pozytywne, jednak źródłem nieporozumień było i jest często to, że słabo się znamy. nieporozumienia często wynikały i również dziś wynikają z tego, że słabo się znamy. Dlatego pierwszym elementem wspólnego polsko-czeskiego maratonu jest wydany dzisiaj numer najpopularniejszego czeskiego tygodnika Reflex, w którym znajdzie się specjalny dodatek o twarzach współczesnej Polski. Równolegle trwa także polsko-czeski konkurs komiksowy Razem w komiksie (Spolu v bublinách), w którym czescy uczestnicy w swoich ilustrowanych opowieściach inspirują się polskimi bohaterami, zaś polscy – czeskimi.

/

Krótko mówiąc - rocznicę obchodzimy wspólnie a punktem szczytowym tych wspólnych projektów będzie tydzień między 8 a 15 września, kiedy odbędzie się m.in. polsko-czeska konferencja w siedzibie czeskiego MSZ, uroczysty koncert w zabytkowym klasztorze św. Agnieszki na Starym Mieście Praskim, wystawa plenerowa na jednym z głównych placów Pragi czy „Polski Tydzień” w radiu Programie 3 Czeskiego Radia „Vltava”. Termin nie został wybrany przypadkowo: 08.09.1968 r. w proteście przeciwko okupacji Czechosłowacji dokonał samospalenia Ryszard Siwiec, zaś 15.09.1918 r. w nowojorskiej Carnegie Hall spotkali się twórcy naszych nowoczesnych państw: T.G. Masaryk oraz I.J. Paderewski i wspólnie (sPOLeCZně) orędowali przed amerykańską publicznością za wolność narodów Europy Środkowej.

Nie będziemy jednak zajmować się wyłącznie historią: 16 czerwca zapraszamy wszystkich do ogrodów Ambasady RP pod Zamkiem Praskim na letnie świętowanie, połączone z programem muzycznym i kulinarnym. Świętpwać będziemy nie tylko w Pradze: podczas „Dni polskich” w Brnie, Pilznie, Ołomuńcu i Ostrawie we współpracy z lokalnymi organizatorami zaprezentujemy kulturę polską z wielu perspektyw. A kto nie zdąży na żadne z wydarzeń, zawsze może zajrzeć do książek, które wychodzą w serii Samostatnost 1918. Historycy, eseiści, reporterzy i pisarze spoglądają pod różnym kątem na polską i czesko(słowacką) historię, często w szerszym kontekście – w najbliższych dniach ukaże się po czesku np. monografia o Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Wzajemne poznanie wymaga nieco wysiłku, ale na pewno warto!

Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt