17 października w Instytucie Polskim w Wiedniu odbyło się wydarzenie poświęcone 200. rocznicy śmierci polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy Instytutu Polskiego oraz Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.
Tadeusz Kościuszko, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej i przywódca ogólnonarodowego powstania w 1794 roku, które przeszło do historii jako insurekcja kościuszkowska, zmarł 15 października 1817 roku w Solurze w Szwajcarii. W związku z 200. rocznicą śmierci bohatera, rok 2017 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki. Obchody tej rocznicy objęła swym patronatem również Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO. Dokładnie w dwa dni po przypadającej 15 października 200. rocznicy śmierci Naczelnika Instytut Polski w Wiedniu we współpracy ze Stacją Naukową PAN w Wiedniu zaprosił wiedeńską publiczność do udziału w wydarzeniu poświęconym Tadeuszowi Kościuszce.
„Cieszę się, że również Wiedeń przyłącza się do świętowania naszego wybitnego rodaka Tadeusza Kościuszki. Wspominamy go także tutaj w Austrii, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz w innych częściach świata. W ostatni weekend w Waszyngtonie odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli polskich i amerykańskich władz, zorganizowane przez Ambasadę RP” – mówił w swoim wystąpieniu dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.
Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko Narodowi Polskiemu, ale i całej ludzkości, gdyż przyczynił się on w dużej mierze do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone.
„Wybitny polski historyk Szymon Askenazy tak pisał o Kościuszce: A jednak on został jednym z nieśmiertelnych bohaterów ludzkości. Czemu? Bo imię jego jest Polska” – mówił podczas wieczoru dyrektor Rafał Sobczak.
Wydarzenie rozpoczął wykład pt. „Bohater, który łączy”, wygłoszony przez prof. dra hab. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, w którym profesor przybliżył postać i zasługi polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego. Po wprowadzeniu historycznym odbył się koncert wybitnego polskiego gitarzysty dra Jakuba Kościuszko, który zaprezentował m.in. zaadaptowane przez siebie na gitarę wyjątkowe transkrypcje muzycznych dzieł Tadeusza Kościuszki. W programie koncertu pod hasłem „Kościuszko plays Kościuszko” znalazły się ponadto utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Feliksa Nowowiejskiego oraz współczesnych, młodych kompozytorów – Marka Pasiecznego i Leszka Zaleskiego.
W wydarzeniu udział wzięła licznie publiczność austriacka oraz polonijna, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego (m.in. Ambasadorowie Polski i Węgier, przedstawiciele Ambasady Norwegii oraz Irlandii) i środowiska akademickiego Wiednia.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho