Otwarcie wystawy o rodzie Radziwiłłów w Homlu
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
29.04.2017 10:40
Z udziałem Macieja Radziwiłła, właściciela kolekcji, otwarto wystawę „Radziwiłłowie: losy państwa i rodu”
Pałac Radziwiłłów w NieświeżuFoto: polskieradio.pl
Z udziałem Macieja Radziwiłła, właściciela kolekcji, otwarto w piątek wystawę „Radziwiłłowie: losy państwa i rodu” w Pałacu Rumiancewów-Paskiewiczów w Homlu na południowym wschodzie Białorusi. Wcześniej wystawa była prezentowana w Mińsku.
„W Polsce nazwisko Paskiewiczów nie kojarzy się najlepiej, ale jestem szczęśliwy, że możemy pokazać w tym zakątku Białorusi kawałek naszej wspólnej historii” - stwierdził, otwierając wystawę, Maciej Radziwiłł, z którego kolekcji pochodzi większość eksponatów prezentowanych w ramach wystawy „Radziwiłłowie: losy państwa i rodu”. Radziwiłł, który jest potomkiem Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” w 12. pokoleniu, do Homla przyjechał wraz z małżonką.
„Jeśli na historię patrzy się, tak jak ja, przez pryzmat dawnych rodów, to staje się ona znacznie mniej kontrowersyjna niż historia pojmowana czysto politycznie. Radziwiłłowie starali się zawsze łączyć ludzi różnych tradycji, wyznań i narodowości. A dla mnie osobiście najważniejsze jest to, że mogę zaprezentować w kolejnym miejscu losy moich przodków, którzy żyli wśród waszych przodków” – dodał Radziwiłł.
W lutym i w marcu wystawa, zorganizowana dzięki wsparciu białoruskiego ministerstwa kultury, ambasady Polski na Białorusi i ambasady Białorusi w Polsce, była prezentowana w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku.
Iryna Pyrkawa, dyrektor zespołu pałacowo-parkowego w Homlu, podziękowała, że Maciej Radziwiłł zgodził się, by wystawa o historii jego rodu została po raz pierwszy zaprezentowana poza stolicą właśnie w Homlu. Przypomniała także zasługi Radziwiłłów dla rozwoju kultury Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białorusi i Polski. W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Sztuki z Mińska Siarhiej Wieczar.
Na wystawie można zobaczyć m.in. portrety Barbary Radziwiłłówny, drugiej żony Zygmunta Augusta, królowej Polski, Jerzego Radziwiłła zwanego Herkulesem, hetmana wielkiego litewskiego, Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotki, fundatora rezydencji w Nieświeżu; siostry króla Jana III Sobieskiego Katarzyny, Michała Kazimierza Radziwiłła „Rybeńko”, Karola Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku”.
Autorzy wielu podobizn są nieznani, ale w skład ekspozycji wchodzą również portrety autorstwa słynnych europejskich malarzy, m.in. Włocha Marcello Baciarellego, nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego i obrazy Franciszka Ksawerego Lampiego oraz grawiury flamandzkiego mistrza Dominika Custosa.
Liczący 500 tys. mieszkańców Homel leży na południowym wschodzie kraju u styku granic z Ukrainą i Rosją. Największą atrakcją turystyczną miasta jest położony nad Dnieprem zespół pałacowo-parkowy należący niegdyś do rodziny Rumiancewów i Paskiewiczów.
PAP/ho