- Pragniemy, by Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na świat centrum kultury - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.
- Polska leży w sercu Europy. Od ponad tysiąca lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na religijnych i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych - mówił Gliński, który przedstawił Łódź na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu. Tematem polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich. Ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".
Wicepremier przypomniał, że Polska, która leży między Wschodem a Zachodem, poznała w XX w. tragedię okupacji, dwóch wielkich wojen, a także boleśnie doświadczyła totalitaryzmu. - To właśnie w Polsce narodziła się Solidarność, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie - mówił Gliński, dodając, że przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem.
- Przemiany, które trwają od 27 lat, są jednak wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata - zaznaczył minister. Wymienił też zalety Polski. - Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm - przekonywał Gliński.
Przypomniał, że Polska podejmowała już wielkie wyzwania, które zrealizowała z powodzeniem.
- Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. Polska podołała także wielkiemu wyzwaniu - organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył wtedy papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo i profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata - mówił wicepremier.
Dodał też, że polskim sukcesem jest Europejska Stolica Kultury, organizowana w tym roku we Wrocławiu. - Aspekt kultury jest szczególnie ważny, bo jest ona językiem uniwersalnym, zbliża i łączy ludzi. To właśnie w kulturze przenikają się idee, pomysły i wartości. Idea przyjaznego współistnienia różnych nacji i kultur jest w Polsce od wielu wieków szczególnie istotna i w pełni zbieżna z ideą Wystaw Światowych - zaznaczył.
- Jesteśmy otwarci na współpracę i partnerskie współdziałanie. Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i stabilnym, solidnym partnerem dla całego świata. Dowiodła tego wielokrotnie - zapewnił Gliński.
Wicepremier powiedział, że Polska, a wraz nią Europa Środkowa, jest całkowicie przygotowana do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022. - Jesteśmy partnerem godnym zaufania i podołamy oczekiwaniom organizatorów. Chcemy zaprosić wszystkie kraje i miasta do konstruktywnej debaty. Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI w., ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury - powiedział Gliński.
- Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest "City Re: Invented" - zakończył Gliński.
International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Ich atrakcją są pawilony przygotowane przez uczestników, np. kraje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe. W wyborze organizatora wystawy uczestniczą przedstawiciele 169 państw. Ostateczna decyzja dotycząca wystawy Expo w Łodzi ma zapaść pod koniec 2017 r.
IAR/ho