Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa z okazji roku Henryka Sienkiewicza w Senacie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.11.2016 16:25
  • W Senacie otwarto wystawę z okazji roku Henryka Sienkiewicza.mp3
Ekspozycja nosi tytuł „Ni przez pół służyć, ni przez pół miłować nie umiem… - życie i dzieło Henryka Sienkiewicza”
Foto: Flickr.com/Daniel Kruczyński
Foto: Flickr.com/Daniel Kruczyński

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otworzył w Izbie Wyższej Parlamentu wystawę z okazji roku Henryka Sienkiewicza. Ekspozycja „Ni przez pół służyć, ni przez pół miłować nie umiem… - życie i dzieło Henryka Sienkiewicza” jest bogato ilustrowana fotografiami zbiorów Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Marszałek Senatu podkreślił, że otwarcie wystawy następuje dzień po setnej rocznicy śmierci wielkiego pisarza i patrioty, który kochał Polskę i kochał polską historię i zarażał Polaków swoją miłością do niej oraz patriotyzmem. "Dbajmy o to, by ta literatura była czytana przez nasze dzieci i wnuków" - zaapelował Stanisław Karczewski.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski podkreślał, że wystawa planszowa prezentuje kolejne etapy życia Henryka Sienkiewicza, pokazuje go nie tylko jako pisarza, ale także jako człowieka, męża, ojca, ale również jako wielkiego społecznika i orędownika działań niepodległościowych. Kotowski zwracał uwagę, że wybór Senatu na prezentację ekspozycji nie jest przypadkowy, bo to swego rodzaju nawiązanie do pamiętnego roku 1924, kiedy senatorowie z marszałkiem Wojciechem Trąmpczyńskim apelowali o to, by duch Sienkiewicza trwał wśród nas. „Myślę, że cały Rok Sienkiewicza dzięki parlamentarzystom, naukowcom, literaturoznawcom i wszystkim sienkiewiczologom spowodował, że ten duch naszego pisarza - wielkiego patrioty i orędownika niepodległości wśród nas trwa” - podsumował Robert Kotowski.

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza z okazji przypadających w tym roku rocznic: 170-ej - urodzin i setnej - śmierci pisarza. W tym roku minęło też 120 lat od chwili wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt