Projekt "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
20.06.2016 09:18
-
Konkurs pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.mp3
Konkurs który odbywa się w 115 rocznicę urodzin Witolda Pileckiego ma upowszechnić wiedzę o tej niezwykłej postaci
ipn.gov.pl
Najmłodsi napiszą pracę literacką, studenci pracę badawczą, młodzi artyści stworzą plakat - tematem jest postać rotmistrza Witold Pileckiego. To wyzwania Projektu: "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony".
Konkurs, który odbywa się w 115 rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, ma przede wszystkim upowszechnić wiedzę o tej niezwykłej postaci jaką był rotmistrz. Koordynator projektu Małgorzata Kupiszewska wyjaśnia, że jego losy splotły się nierozerwalnie z losami Ojczyzny. Bronił Jej wolności w 1920 roku i we wrześniu 1939. Poznał piekło obozu koncentracyjnego, gdzie poszedł z własnej woli i stworzył tam podziemny ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Nie zgadzając się z kolejną okupacją, niezłomnie zabiegał o wolność i suwerenność, zamordowany przez komunistyczne władze po okrutnym śledztwie i parodii procesu sądowego.
Małgorzata Kupiszewska wyjaśnia, że gimnazjaliści i licealiści, którzy wezmą udział w konkursie muszą napisać krótką pracę o rotmistrzu Pileckim. Gimnazjaliści mają za zadanie napisać: krótkie opowiadanie literackie lub paradokument, zaś licealiści esej lub miniaturę literacką.
Większe wymagania stawiane są natomiast przed studentami, którzy mogą brać udział w Akademickim Konkursie Historycznym na pracę badawczą o rotmistrzu - wyjaśnia współorganizator projektu, historyk, doktor Józef Brynkus, poseł Kukiz'15. Studenci lub doktoranci powinni przygotować projekt lekcji lub pracę naukową poświęconą Witoldowi Pileckiemu.
Z kolei osoby uzdolnione plastycznie mogą wziąć udział w konkursie na zaprojektowanie plakatu upamiętniającego rotmistrza Pileckiego, który został uznany przez brytyjskiego historyka, profesora Michaela Foota za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.
Projekt będzie miał swój finał w listopadzie, a patronatem honorowym objął go prezydent Andrzej Duda.
IAR