Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się ceremonia uroczystego podniesienia flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie para prezydencka rozdawała biało-czerwone flagi zgromadzonym na placu.
Druga część obchodów będzie wiązała się z Dniem Polonii i Polaków za Granicą. - Pan prezydent, dla którego sprawy Polonii od samego początku sprawowania urzędu są jednym z priorytetów, organizuje po raz kolejny uroczystość, w czasie której odznaczone zostaną osoby, zasłużone w sposób szczególny polskiej sprawie poza granicami kraju - podkreślił minister z prezydenckiej kancelarii Wojciech Kolarski. Jak dodał, podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom organizacji i instytucji działających, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Ważny 2 maja
Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja. Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem - że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem. Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym zwyczajem, choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną. Oprócz Polski, święto flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Finlandii, na Litwie i w Chinach.
Dzień Polonii w Warszawie
W okolicy Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu studenci współpracujący ze stowarzyszeniem będą przybliżali kultury innych krajów. Jak powiedział prezes "Wspólnoty Polskiej" Dariusz Piotr Bonisławski, studenci od kilku tygodni bardzo ofiarnie przygotowują różnego rodzaju informacje, które będą przekazywali mieszkańcom i turystom spacerującym Krakowskim Przedmieściem w formie ulotek i rozmów. To informacje o Polakach mieszkających w krajach, z których przyjechali studenci. Później zaproszą do Domu Polonii na wspólne śpiewanie i koncert. Będą też zabawy, konkursy i quizy z nagrodami.
Drugą część obchodów jest przygotowana przez współpracujących ze Stowarzyszeniem artystów.
O 17.00 rozpocznie się koncert z okazji Dnia Polonii i Polaków Za Granicą. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke, a utwory Ignacego Jna Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego wykonają skrzypaczka Anna Wendke i pianista Paweł Sommer.
"Symbole Odrodzonej"
W ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, została otwarta wystawa plenerowa przed warszawską Kordegardą "Symbole Odrodzonej". W 2018 roku dzień ten ma wymiar szczególny, gdyż przypada na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski podkreśla, że prezentowane fotografie z dwudziestolecia międzywojennego świadczą o tym, jak niezwykle ważne były dla naszych przodków symbole narodowe. Zdjęcia pochodzą z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego i prywatnych zbiorów Jacka Nowaka.
Ekspozycję "Symbole Odrodzonej" będzie można oglądać do 4 czerwca. Wystawa jest częścią tegorocznej kampanii społeczno-edukacyjnej #BarwyWspólne, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o symbolach narodowych, praktykach ich wykorzystywania oraz sposobach traktowania. Ponadto kampania ma za zadanie budowanie szacunku i pozytywnego odbioru symboli narodowych, które powinny stać się naturalnym elementem życia każdego Polaka.
Piknik rodzinny
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się rodzinny piknik. Przewidziane są atrakcje dla dzieci młodszych i starszych, a także dla dorosłych.
- To będzie promocja polskich symboli narodowych w formie piknikowej - zapowiada wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Piknikowi będzie towarzyszył quiz dla rodzin z dziećmi. Pytania, zadania i aktywności będą związane z Dniem Flagi RP i symbolami Polski. Odbędą się także warsztaty z tworzenia kokardy narodowej.
Na pikniku powstanie również mural z zarysem najważniejszych miejsc kojarzonych z Polską, takich jak Wawel czy Westerplatte, który dzieci będą mogły pomalować pod okiem animatorek. Do dyspozycji uczestników pikniku będzie również strefa relaksu z leżakami, pufami i kocami, gdzie można będzie odpocząć, a także napić się kawy, herbaty lub wody.
Znaczenie polskiej flagi
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Henry Ward Beecher, amerykański reformator religijny, tak pisał o fladze: "Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który jej używa". Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej. Kwestie prawne związane z polskimi symbolami narodowymi reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Została uchwalona w 1980 roku, później była wielokrotnie nowelizowana. 2 maja jest też obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
PAP/IAR/ho