Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: wyniki I tury wyborów prezydenckich i referendów

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.05.2019 12:00
  • Litwa: wyniki I tury wyborów prezydenckich i referendów? [posłuchaj]
W II turze, 26 maja, zmierzą się ze sobą konserwatystka Ingrida Šimonyte i ekonomista Gitanas Nauseda
Foto: EPA/Valda Kalnina

Litwini wybierali wczoraj nowego prezydenta. W II turze, która odbędzie się 26 maja, zmierzą się ze sobą konserwatystka Ingrida Šimonyte i ekonomista Gitanas Nauseda. Litwa głosowała też w dwóch referendach, ale wiadomo już, że zmian w konstytucji kraju nie będzie. Jak podaje na swojej stronie internetowej litewska Główna Komisja Wyborcza, policzono głosy we wszystkich 1972 okręgach wyborczych. Wynika z nich, że Ingrida Šimonyte zdobyła 31,14 procent głosów. Gitanas Nauseda zajął drugie miejsce z wynikiem 30,95 procent. Trzeci z poparciem 19,72 procent jest obecny premier Saulius Skvernelis.

Jeszcze przed wyborami jego partia Litewski Związek Rolników i Zielonych zapowiadała, że jeśli jej kandydat nie trafi do drugiej tury wyborów prezydenckich, to przejdzie do opozycji, nie wykluczając przy tym możliwości rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Saulius Skvernelis już wczoraj zapowiedział, że zamierza podać się do dymisji 12 lipca. W wyborach prezydenckich brał też udział lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, Waldemar Tomaszewski, który zdobył 4 procent poparcia i zajął ostatecznie szóste miejsce. Jego wynik jest gorszy niż 5 lat temu. W 2014 roku Waldemar Tomaszewski zdobył ponad 8-procentowe poparcie mieszkańców Litwy.

Litwini wczoraj decydowali też o podwójnym obywatelstwie i zmniejszeniu liczby posłów w parlamencie. Głosowanie dotyczące podwójnego obywatelstwa jest ważne, gdyż wzięło w nim udział ponad 52 procent wyborców, ale do przyjęcia poprawki do konstytucji zabrakło głosów wyborców. Za podwójnym obywatelstwem opowiedziało się około 72 procent głosujących, czyli ponad 900 tysięcy osób. Do przeprowadzenia zmian w ustawie zasadniczych wymagane jest ponad 1,2 mln głosów. W referendum, gdzie pytano o zmniejszenie liczby posłów, zdecydowało się wziąć udział ponad 47 procent wyborców, co zgodnie z litewską konstytucją, oznacza, że plebiscyt ten jest nieważny.

Frekwencja wyniosła ponad 56 procent. Druga tura wyborów prezydenckich połączona z wyborami do Parlamentu Europejskiego odbędzie się 26 maja.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt