Logo Polskiego Radia
Print

Klimkin: Nord Stream 2 zarzewiem "wojny gazowej"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.02.2019 12:55
  • Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin dla Polskiego Radia o Nord Stream i bezpieczeństwie energetycznym. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Rosja po zbudowaniu Nord Stream 2 nie będzie przestrzegać żadnych reguł - prognozuje Pawło Klimkin
Pawło KlimkinPawło KlimkinPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zdaniem Klimkina ukończenie budowy drugiej nitki gazociągu północnego łączącego Rosję z Niemcami może spowodować swego rodzaju wojnę gazową. W przezwyciężeniu energetycznego kryzysu związanego z polityką Rosji Ukraina powinna postawić na współpracę z Polską - przyznał w rozmowie z Polskim Radiem minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Szef Ukraińskiej dyplomacji zaznacza, że uruchomienie Nord Stream 2 oznaczać będzie dla Ukrainy kłopoty. Jak podkreśla - bez wątpienia Rosja zorganizuje nową wojnę gazową, jak tylko Gazociąg Północny będzie zbudowany. Zdaniem dyplomaty Kreml będzie wykorzystywać różne metody - np. raptowny spadek ciśnienia w gazociągu na Ukrainie. Jak dodaje, Ukraina przestrzega swoich partnerów, że tego rodzaju prowokacje będą miały miejsce. Szef ukraińskiej dyplomacji podkreśla, że nie można liczyć na jakiekolwiek gwarancje z rosyjskiej strony, bo Rosja narusza wszelkie gwarancje.

Jak dodaje, druga nitka gazociągu Północnego to także niebezpieczeństwo dla regionu - również dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i dla Europy w ogóle. Pawło Klimkin wskazuje na przykład ostatnich agresywnych działań wokół nielegalnie zbudowanego przez Rosję mostu na Krym przez Cieśninę Kerczeńską. Jak wskazuje, do podobnej sytuacji może dojść w Basenie Morza Bałtyckiego. - Przez Morze Bałtyckie Rosja będzie przepompowywać ponad 100 miliardów metrów sześciennych gazu. I w związku z tym jak bronić będzie tego tranzytu? Co będzie robić i do jakich prowokacji się uciekać? - mówi Pawło Klimkin

Pawło Klimkin dodaje, że w celu zniwelowania zagrożeń Ukraina liczy na dalszą współpracę z Polską. Jak zaznacza - mowa tu o budowie interkonektora gazowego, dostawach gazu, w tym dostawach gazu skroplonego i o połączeniu systemów gazowych. Szef ukraińskiego MSZ podkreśla, że wspólne projekty muszą być doprowadzone do końca. Jak zaznacza, Polska i Ukraina to strategiczni partnerzy w wielu gałęziach, ale przede wszystkim to partnerstwo powinno się rozwijać w sektorze energetycznym. Jak dodaje - od partnerstwa między Polską i Ukrainą i naszych przyjaznych stosunków w dużym stopniu zależy to jak będzie wyglądała Europa w następnych latach.

Rosja buduje drugą nitkę Gazociągu Północnego we współpracy z Niemcami. Budowie sprzeciwiają się też inne kraje w tym Polska.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt