Merkel ostrzega przed rozpadem międzynarodowych struktur
IAR / PAP
Dariusz Adamski
16.02.2019 15:29
Kanclerz Niemiec ostrzega przed rozpadem międzynarodowych struktur politycznych i apeluje o współpracę
PAP/EPA/RONALD WITTEK
- Musimy myśleć połączonymi strukturami. Komponent wojskowy to jedna z nich - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Podkreśliła jednocześnie znaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Potrzebujemy NATO jako stabilizującej kotwicy w burzliwych czasach. Potrzebujemy (NATO) jako wspólnoty wartości - oświadczyła na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Jednocześnie Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła , że wojna hybrydowa prowadzona przez Rosję w internecie jest odczuwana codziennie w każdym europejskim kraju.
- Wojna hybrydowa prowadzona przez Rosję jest odczuwana codziennie w każdym europejskim kraju. Jako pierwsi są zawsze atakowani gospodarczo najsłabsi - mówiła szefowa niemieckiego rządu, odpowiadając na pytanie o największe wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska. - Jeśli nie zrozumiemy, że jest to wymierzone w nas wszystkich, tylko będziemy myśleć, że to jeden albo drugi (kraj - PAP) ma problem, pewnego dnia okaże się, że wszyscy mamy problem. Trudno jest rozpoznać wojnę hybrydową w internecie. Dziś dużo łatwiej jest robić kampanie przez internet - zauważyła Merkel.
Wśród innych problemów, które jej zdaniem odpowiadają za trudną sytuację UE, kanclerz Niemiec wymieniła niewystarczającą innowacyjność gospodarki.
Merkel najpierw atakuje, potem broni Rosji
Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed wiceprezydentem USA MikiemPence'em, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu. - Skoro rosyjski gaz wprowadziliśmy w znacznym zakresie podczas zimnej wojny, nie rozumiem, dlaczego obecnie czasy miałyby być na tyle gorsze, żebyśmy nie mówili o Rosji jako partnerze - dodała.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
IAR/dad