Zgoda Senatu USA na budżet obronny. Co z bazą w Polsce?
IAR
Dariusz Adamski
02.08.2018 09:24
-
Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o możliwości stałego rozlokowania w Polsce amerykańskich wojsk.
Amerykański Senat zatwierdził budżet obronny USA, który przewiduje zwiększenie wydatków wojskowych do 717 mld dol
Amerykański żołnierz podczas prowadzenia ognia z karabinu M4Pixabay/WikiImages/CC0 License
Budżet obronny USA uzyskał poparcie 87 senatorów z obu partii politycznych, 10 było przeciw. Głosowanie kończy proces legislacyjny ponieważ wcześniej ustawę zaakceptowała Izba Reprezentantów. Budżet trafi teraz na biurko prezydenta Donalda Trumpa, który z pewnością go podpisze.
W budżecie Kongres zobowiązuje Pentagon do przygotowania do 1 marca 2019 roku raportu w sprawie możliwości i celowości stałego stacjonowania w Polsce brygadowej grupy bojowej amerykańskich wojsk lądowych. Pentagon ma ocenić czy obecność takiej jednostki wzmocniłaby odstraszanie Rosji przed agresją w Europie Wschodniej i jakie działania mogłaby podjąć Moskwa w odpowiedzi na utworzenie stałej bazy w Polsce.
Stała baza USA w Polsce?
Raport ma także zawierać ocenę międzynarodowych konsekwencji stałej obecności amerykańskiej brygady w Polsce, w tym politycznych skutków wewnątrz NATO. Analitycy Pentagonu mają także przekazać Kongresowi informację o możliwych lokalizacjach bazy, terminach, wymaganiach logistycznych, kosztach inwestycji po stronie polskiej i amerykańskiej oraz koniecznych porozumieniach dwustronnych. Raport ma być jawny choć może zawierać aneksy objęte klauzulą tajności.
Zapisy budżetu obronnego USA nie przesądzają czy amerykańska baza powstanie w Polsce. Jednak po raz pierwszy propozycja taka przybrała formalny charakter, a Kongres zaaprobował przeznaczenie funduszy federalnych na odpowiednie analizy.
Zobowiązanie Pentagonu do przygotowania analizy zasadności rozlokowania w Polsce na stałe brygady wojsk lądowych, to nie jedyny zapis dotyczący Polski w budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych. W innym punkcie Kongres zobowiązuje Pentagon, by w ramach wzmocnienia ochrony sojuszników w Europie, wzmocnił współpracę wojskową z Polską, między innymi poprzez dalsze stacjonowanie sił USA w Polsce oraz zwiększenie liczby wspólnych ćwiczeń i manewrów wojskowych.
Z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.
IAR/PAP/dad