Brexit: Szkoci odrzucają ustawę Theresy May
IAR
Dariusz Adamski
15.05.2018 20:09
-
Szkocki parlament nie zgadza się na ustawę ws. Brexitu. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Szkocki parlament nie zgadza się na ustawę ws. Brexitu przygotowaną przez gabinet Theresy May
IAR/Krystian Dobuszyński
Większość opozycji sprzymierzyła się z rządzącą Szkocką Partią Narodową (SNP) i odrzuciła projekt ustawy o wyjściu z Unii. Powodem jest spór o to, czy część kompetencji odzyskanych po Brexicie z Brukseli trafi do Londynu, czy też do Edynburga.
Regionalny rząd SNP dostał wsparcie ze strony liberalnych demokratów, Partii Pracy i Zielonych. Tylko szkoccy konserwatyści byli przeciwko przeciwstawieniu się rządowi w Londynie.
Spór dotyczy władzy w 24 obszarach. Tak długo, jak Królestwo jest częścią Unii, niektóre kompetencje, np. w zakresie rolnictwa czy ochrony środowiska przesunięte są do Brukseli. Po Brexicie powrócą na Wyspy. Kluczowe jest jednak pytanie - gdzie dokładnie.
Londyn chcąc uniknąć chaosu uważa, że odzyskane kompetencje trafić powinny do rządu centralnego. Edynburg protestuje argumentując, że to naruszenie porozumień ws. decentralizacji, a odzyskiwane kompetencje dotyczyć będą lokalnych, szkockich spraw, powinny więc przypaść Edynburgowi.
Wtorkowe głosowanie nie stanowi weta w sprawie Brexitu, parlamenty regionalne nie mają takiego prawa. Teoretycznie Therea May może zignorować protest Edynburga. Będzie to jednak trudne, bo stanowiłoby to złamanie liczącej sobie dwie dekady konwencji konstytucyjnej.
IAR/dad