Rada Państw Morza Bałtyckiego
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
01.06.2012 12:11
-
O szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego mówi dr Aleksander Gubrynowicz.mp3
Szczyt w Stralsundzie pokazuje, że rośnie waga takich inicjatyw jak Rada Państw Morza Bałtyckiego - mówi doktor Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
foto: www.cbss.org
Według eksperta Unia Europejska znalazła się w kryzysie, który dodatkowo może pogłębić zaostrzający się spór o przyszłość integracji europejskiej, jaki toczą między sobą Francja i Niemcy. Zdaniem doktora Gubrynowicza, rośnie zatem znaczenie mniejszych inicjatyw regionalnych - takich jak właśnie Rada Państw Morza Bałtyckiego. "Mimo iż w składzie Rady zasiada przedstawiciel Rosji, to jednak mogłaby ona stać się dodatkowym forum dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej. Kwestie energetyczne czy ekologiczne są ważne, ale wydaje mi się, że nadszedł czas by państwa położone nad Bałtykiem zastanowiły się czy mają w Unii Europejskiej do odegrania jakąś rolę" - podkreśla ekspert.
Według doktora Aleksandra Gubrynowicza, na intensyfikacji współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego najbardziej zależy Niemcom. "To są państwa stosunkowo najmniej w Europie zainfekowane wirusem zadłużenia. Wydaję mi się, że jest to naturalne zaplecze dla Niemiec w ich sporach z Francją, Włochami czy Hiszpanią" - podkreśla.
Zdaniem doktora Aleksandra Gubrynowicza Rada Państw Morza Bałtyckiego może być także skutecznym narzędziem poprawy kontaktów Rosji z państwami Unii Europejskiej. Jednak na szczyt w Stralsundzie nie przyjechał premier Dmitrij Miedwiediew, a jedynie pierwszy wicepremier Igor Szuwałow. "To jest przejaw pewnego lekceważenia przez Moskwę organizacji międzynarodowych. Rosja zwykle uważa, że wielką politykę prowadzi się bezpośrednio między stolicami" - dodaje Gubrynowicz.
Rada Państw Morza Bałtyckiego została powołana do życia w 1992 roku. Należą do niej Polska, Niemcy, Litwa, Łotwa Estonia, Rosja, Szwecja, Finlandia, Dania, Norwegia i Islandia. Status członka ma także Komisja Europejska.
IAR/KG