Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 21.09.2018 21:53
  • Magazyn Mija Tydzień 21.09.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Polski w Białym Domu, nieformalny unijny szczyt w Salzburgu oraz rozmowy o denuklearyzacji Płw. Koreańskiego
Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

POLSKO-AMERYKAŃSKIE ROZMOWY W BIAŁYM DOMU

We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej deklaracji polsko-amerykańskiej.

Prezydent pytany, czy jest możliwe powstanie stałej bazy amerykańskiej w Polsce odpowiedział, że zarówno on jak i szef MON prowadzą w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami USA już od dłuższego czasu.

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki zadeklarował w radiowej Jedynce, że Polska przy wsparciu Stanów Zjednoczonych jest bliska zablokowania Nord Stream 2. Kwestia drugiej nitki gazociągu, który przez Bałtyk ma połączyć Rosję z Niemcami, była tematem wczorajszej rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Białym Domu. Donald Trump stanowczo skrytykował Nord Stream 2, określając ten projekt mianem absurdalnego. Równocześnie oświadczył, że nie planuje nałożenia sankcji na firmy uczestniczące w budowie gazociągu.

IMPAS W ROMOWACH O BREXICIE W SALZBURGU

Bez porozumienia w sprawie brexitu między Wielką Brytanią a 27-mką. Unijny szczyt w Salzburgu potwierdził duże rozbieżności co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Z różnych stron płyną sygnały o przygotowaniu na najczarniejszy scenariusz i brak porozumienia.

Nadal nie jest pewny dodatkowy unijny szczyt w sprawie Brexitu, o który wnioskował szef Rady Europejskiej. Miałby on się odbyć 17 listopada. Po dzisiejszych rozmowach unijnych przywódców w Salzburgu Donald Tusk mówił, że kluczowe będzie następne spotkanie liderów Unii w przyszłym miesiącu Donald Tusk podkreślił też, że warunkiem porozumienia pozostaje uregulowanie kwestii granicy między położonymi na tej samej wyspie Irlandią a należącą do Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną.

Opórcz brexitu tematem niefromalnego unijnego szczytu w Salzburgu była migracja. rozmowy zakonczyły się porozumieniem w tej sprawie. Jest zgoda unijnych krajów na zacieśnienie współpracy z Afryką Północną i zielone światło dla prac nad utworzeniem Europejskiej Straży Granicznej.

KOLEJNY SZCZYT KOREAŃSKI

Wspólna wizyta przywódców obydwu państw koreańskich na górze Pektu, uznawanej przez Koreańczyków za świętą, zakończyła trzydniowy szczyt przywódców Północy i Południa. Korea Północna zobowiązała się do demontażu instalacji jądrowych i rakietowych, a obydwa państwa koreańskie planują w przyszłości wspólnie ubiegać się o prawo do organizacji igrzysk olimpijskich.

Pierwsza wizyta prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina w Pjongjangu miała przełamać impas w negocjacjach rozbrojeniowych Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Po powrocie do Korei Południowej prezydent Mun Dze In poinformował, że Kim Dzong Un chce jak najszybszego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem, co ma przyspieszyć proces denuklearyzacji. Amerykańscy urzędnicy zapowiadali wcześniej, że kolejny szczyt Korea Północna-Stany Zjednoczone mógłby się odbyć jeszcze w tym roku.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt