Ilu Polaków chce wyjechać do pracy za granicę?
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
18.11.2017 12:58
-
W magazynie mówimy m.in. o dwóch latach rządu, wystawie w Żydowskim Instytucie Historii i raporcie o emigracji zarobkowej Polaków
14 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w najbliższym roku. To odsetek podobny do tego sprzed pół roku. Coraz więcej osób nie chce jednak wyjeżdżać
pixabay.com/Public Domain CC0
W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach Święta Niepodległości w Polsce i bilansie dwóch lat rządu premier Beaty Szydło, a także wizycie w Warszawie Głównego Negocjatora KE ds. Brexitu, Michaela Barniera.
W naszej audycji znajdą Państwo także relację z otwarcia wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym. Na ekspozycji po raz pierwszy w Polsce udostępnione zostały dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.
Naszym gościem jest prof. Richard Buterwick-Pawlikowski, wykładowca University College London i Kolegium Europejskiego w Natolinie. Naukowiec specjalizuje się w historii polsko-litewskiej, a rozmawiamy o tym, czy i dlaczego historia jest ważna dla Polaków. Nasz gość niedawno uczestniczył w krakowskim Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
"Migracje zarobkowe Polaków" - pod takim tytułem ukazuje się dwa razy w roku raport jednej z firm pośrednictwa pracy. Wybraliśmy się na jego prezentację, aby uzyskać odpowiedzi na pytania, czy dalej wielu Polaków myśli o wyjeździe do pracy za granicę, a jeśli już taka decyzja zapadnie, gdzie najchętniej jeździmy i dlaczego. Z raportu wynika, że blisko 14 procent Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w najbliższym roku. To odsetek podobny do tego sprzed pół roku.
Coraz więcej osób nie chce jednak wyjeżdżać za granicę. Około 40 procent Polaków zadeklarowało, że nie myśli o wyjeździe. - Jest to wynik o pięć punktów procentowych wyższy, niż jeszcze rok temu - informuje Andrzej Kubisiak. Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service S.A. dodaje, że "przyczyniła się do tego lepsza sytuacja w na rynku pracy w Polsce".
Raport wskazuje, że najpopularniejszym kierunkiem migracyjnym Polaków są Niemcy. Tam pracę chce podjąć około 32 procent badanych. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania; wybiera się tam 19 procent ankietowanych. Co czwarta osoba chce wyjechać za granicę tylko na okres 3 miesięcy.
W audycji rozmawiamy także z Alfredem Znamierowskim, cenionym na całym świecie heraldykiem i weksylologiem, który opwiedział nam o swoich pasjach i najnowszych publikacjach.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.