Logo Polskiego Radia
Print

Dzień Zaduszny na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 03.11.2018 12:17
  • Dzień Zaduszny na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Materiał Eugeniusza Sały (IAR)
2 listopada Polacy ze Lwowa zgromadzili się przy grobie św. abp. Józefa Bilczewskiego na Cmentarzu Janowskim
Uroczystośći na Cmentarzu Janowskim we LwowieUroczystośći na Cmentarzu Janowskim we LwowieFoto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Po nabożeństwie kapłani oraz wierni przeszli w procesji alejkami cmentarza, modląc się w intencji spoczywających tutaj zmarłych. Przy kwaterze Obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-1920 abp Mieczysław Mokrzycki podziękował za liczne przybycie i wspólną modlitwę.

Alicja Brzan-Kloś ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Katowicach opowiedziała o corocznej akcji "Znicz na Kresy" oraz powiązaniach rodzinnych z Cmentarzem Janowskim.

- Już od dwunastu lat prowadzimy akcję "Podaruj Znicz na Kresy". W zasadzie jest to nasza trzecia akcja bezpośrednio na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Wspólnie z Towarzystwem "Zabytek" chcemy upiększyć tą polską nekropolię. Na tym cmentarzu leży moja babcia. Rodzicę pochodzą ze Lwowa. W związku z czym mam obowiązek kontynuowania tej tradycji - zaznaczyła inicjatorka akcji.

Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK" zaznaczył, że na Cmentarzu Janowskim znajduje się ponad 4 tys. polskich grobowców.

- Cmentarz Janowski jest ważnym cmentarzem dla Polaków Lwowa. Zawsze robimy akcję 1 listopada na Łyczakowie, a od ośmiu lat - 2 listopada - na cmentarzu Janowskim. Tutaj mamy ponad 4 tys. polskich grobowców. Są to ludzie zasłużeni: prawnicy, lekarze, poeci, pisarze, nauczyciele, duchowni. Jest ich dużo i coraz więcej odrywamy nowych. W tym roku udało się odnowić nagrobek pisarza Stefana Grabińskiego - podkreślił.

Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku. Jest mniej okazały niż Cmentarz Łyczakowski, ale na jego terenie również znajdziemy groby znanych rodzin i osób. Częścią cmentarza jest kwatera obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-1920. Obok kwatery są pochowani lotnicy, którzy zginęli w okresie międzywojennym w katastrofach lotniczych.

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt