Logo Polskiego Radia
Print

Syberia: mieszkańcy Białegostoku proszą o pomoc

IAR / PAP
Dariusz Adamski 22.04.2018 12:52
  • Agnieszka Kaniewska, badaczka polskich śladów na Syberii, koordynatorka akcji „Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie” o budowie kościoła w syberyjskim Białymstoku (IAR)
Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku proszą o wsparcie odbudowy spalonego kościoła
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/Ladys

Nieco ponad rok temu, w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku, spłonął kościół w syberyjskim Białymstoku. Społeczność wioski założonej przez polskich osadników pod koniec XIX wieku jest coraz bliżej odbudowy świątyni. Powstał już wstępny projekt architektoniczny nowej budowli.

Obecnie na koncie inicjatywy „Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie” jest ponad 75 tysięcy euro, połowa potrzebnej sumy.

Budynek zbudowali Polacy, dobrowolni przesiedleńcy, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Kościół oprócz funkcji sakralnych integrował lokalną polską wspólnotę - mówi Agnieszka Kaniewska badaczka polskich śladów na Syberii koordynatorka akcji „Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie”.

Syberyjski Białystok jest położony 250 kilometrów od Tomska. Polacy przyczynili się do rozkwitu miejscowości. Wolnej ziemi było tu dużo, tyle że porośniętej tajgą. Ruszyła ciężka praca w bardzo trudnych warunkach. Miejsce było jednym z najbardziej rozwiniętych przemysłowo punktów na trasie Warszawa- Moskwa- podkreśla Agnieszka Kaniewska. Najpierw była tu wieś Nowa Rybałtowska, nazwę tę zmieniono na Białystok. Wówczas w całej Rosji Białystok kojarzono, jako "Manchester Północy". Miasto imponowało ludziom swą prężnością.Drewniana świątynia w syberyjskim Białymstoku została wzniesiona w 1908 roku.

Po rewolucji w Rosji proboszcza aresztowano. Kościół zamieniono na kołchozowy magazyn. W 1938 roku prawie wszystkich dorosłych mężczyzn rozstrzelało NKWD. Powód, byli Polakami. Po upadku komunizmu kościół trafił ponownie do katolików. Świątynia została zrekonstruowana. Rok temu kościół spłonął w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Pierwsze prace związane z odbudową ruszą jak tylko rozmarznie ziemia- dodaje Agnieszka Kaniewska.

Kościół będzie wizualnie podobny do dawnej świątyni. Tym razem będzie ceglany, aby nagle, przypadkiem nie spłonął - mówi Agnieszka Kaniewska. Wraz ze świątynią powstanie miejsce spotkań dla dzieci,

Obecnie w syberyjskim Białystoku mieszka 240 osób. To Polacy, Rosjanie, i Ormianie. Na msze, które teraz odbywają się w budynku udostępnionym przez lokalne władze przychodzą wszystkie te narodowości. Dzieci potomkowie Polaków, mają świadomość swoich korzeni.

Cały czas można przyłączyć się do odbudowy świątyni. Szczegóły dotyczące akcji, zdjęcia i informacje znajdują się na stronie: https://belostok-catholic.ru/pl

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt